Експертна психіатрична клініка, яка забезпечує всебічне лікування англійською, російською та івритом

Ефективна терапія прикордонного розладу особистості

Ефективна терапія прикордонного розладу особистості

Ефективна терапія прикордонного розладу особистості

Прикордонний розлад особистості або ПРО характеризується нестабільністю в багатьох життєвих аспектах: в поведінці, взаєминах, сприйнятті себе і правильному сприйнятті власних емоцій.

Подайте заявку на діагностику та лікування


У таких людей може бути схильність до різного роду самоушкодження і заподіяння собі ран, розкута поведінка, схожа з маніакальним типом розладу, тривалі апатії і моральна спустошеність. Все це вважається аномальною поведінкою, характерною для ПРО.

Як розвивається і проявляється прикордонний розлад особистості?

Ефективна терапія прикордонного розладу особистості

Зароджуватися розлад може в дитинстві, активно проявляється в підлітковому віці, найбільш активно - під час статевого дозрівання. Супроводжуючими розладами можуть стати розлади харчової поведінки або депресія, іноді клінічна депресія.

Серед жінок дане захворювання поширене набагато частіше, ніж серед чоловіків. Вважається, що причиною появи є в першу чергу проблеми в сім'ї і соціалізації, але також серед причин є порушення в генотипі і мозковій діяльності.

Вчені виділили кілька симптомів прояву ПРЛ. Це деякі стани, емоції, в яких людина повинна перебувати або які повинна відчувати протягом тривалого часу. Однією з основних повинна обов'язково бути присутня ворожість, імпульсивність або ризикованість. Іноді зустрічаються поєднання цих симптомів, але щоб мати підозри на прикордонний розлад, потрібно, щоб хоча б одне з цих станів носило стійкий постійний характер і проявлялося кожен день.

Серед додаткових, але не обов'язково стабільних станів, присутня тривожність, сепараційна тривожність і депресивність. Найбільш поширеною при ПРО є емоційна лабільність, тобто емоційна нестійкість, часто мінливі емоції і почуття різного типу. Щоб 100% бути впевненою в тому, що розлад має місце бути, потрібно, щоб у людини зустрічалося хоча б 4 ознаки з перерахованих, при цьому один з них точно повинен бути з категорії основних.

Як протікає прикордонний розлад особистості?

Зазвичай виділяють всього чотири різних типи протікання захворювання: 

  • сумовитий, 
  • образливий, 
  • імпульсивний,
  • самопошкоджуючий.

Сумний прикордонний розлад характеризується уникаючим або залежним типами особистості. Для таких типів поведінки характерні поступливість і покірність, надмірна скромність і сором'язливість. У таких людей може постійно бути присутнім відчуття небезпеки або пригніченості і повної безвиході, люди з похмурим ПРО відчувають себе дуже вразливими, їх немов дуже легко зачепити.

Для людей з образливим ПРО характерний пасивно-агресивний тип поведінки. Такі люди вперті і твердолоби, у них є риса в поведінці діяти наперекір правилам або прохань, суперечити усьому. Вони можуть як поводитися похмуро і песимістично, так і виділятися досить зухвалим поведінкою. Такі люди легко ображаються або розчаровуються в інших.

Імпульсивне ПРО вважається типом, характерним для людей з антисоціальною або істеричною поведінкою. Такі люди можуть бути примхливими або надмірно інфантильними, вітряними і поверхневими в багатьох судженнях. Для них характерний гострий страх самотності, вони легко впадають в тривожний стан, але також можуть бути і вкрай дратівливими. Деяким притаманні суїцидальні нахили.

Самоушкоджуюче ПРО характерно для людей з мазохізмом або саморуйнуванням. Такі люди замкнуті і сердиті, ДО ІНШИХ ставляться шанобливо, іноді навіть брехливо, запобігливо. Для них характерна звичка карати себе за будь-які невдачі, зазвичай у вигляді самоушкодження або морального тиску на самого себе. З посиленням стану активно прогресує негативізм, для цього типу людей також характерні суїцидальні нахили.

Терапія прикордонного розладу особистості

Як і інші розлади особистості, прикордонний розлад не піддається повному лікуванню. Але його можна трохи скорегувати.

  1. Психотерапія. Це основний напрямок при таких патологіях. Якісна психотерапія допоможе уникнути суїцидальних спроб і думок, депресії, поліпшить соціальну адаптацію. 

Особливо рекомендують когнітивно-поведінкову терапію. При ПРО використовується діалектична поведінкова терапія і системні тренінги з передбачуваності емоцій і за рішенням проблем. Курс інтенсивних занять зазвичай займає близько 5 місяців. В першу чергу, людину вчать грамотно управляти емоційним станом.

При необхідності лікарі додатково призначають схема-терапію, психотерапію перенесення і терапію менталізації - остання допомагає поліпшити взаємини з навколишнім світом, виробити емпатичне мислення.

      2. Фармакологія. Застосовується тільки при виникненні патологічних симптомів. Наприклад, призначають                    СИОЗС - це група антидепресантів. Вона призначається, якщо у пацієнта з'являються ознаки тривоги і                    депресії. 

Пом'якшення симптоматики сприяють атипові нейролептики і стабілізатори настрою. При цьому краще відмовитися від стимуляторів і бензодіазепінів, які здатні викликати звикання. 

Потрібна консультація фахівців з приводу прикордонного розладу особистості? Телефонуйте, ми завжди раді допомогти!Автор: IsraClinic
Раздел: Психиатрия

Наші лікарі

Доктор Жаботински-Рубин Карни
Психиатр высшей категории

В процессе терапии я использую лучшие методики Европы, Америки и Израиля.

Доктор Зевин Марк
Психиатр высшей категории

Люди боятся обращаться к психиатру только потому, что существуют мифы о психиатрии, которые давно не соответствуют действительности.

Добрович Ольга
Клинический психолог, психотерапевт

Когнитивно-поведенческая терапия показана не только при лечении психиатрических заболеваний. Она показана здоровым людям, которые хотят лучше разбираться в себе.

Доктор Ташлыков Вадим
Невролог высшей категории

Осмотр невролога в рамках комплексной диагностики помогает исключить или подтвердить наличие неврологической патологии при диагностике психиатрических расстройств.

Похожие статьи

Анафродизія або гіпосексуальність

Анафродизія або гіпосексуальність

Анафродизія-це в народі "фригідність", яка звучить прикро і часто стигматизує певну проблему. Фригідні жінки страждають від зниженої самооцінки, і це бiда. Анафродизія - це відсутність статевого потягу, неприйняття сексуальних відчуттів і відсутність оргазмів. Насправді часто це психічна проблема, яка вимагає психотерапії.

Подайте заявку на діагностику та лікування

На странице